Online Bilet Al Duyurular

Dünyadaki bes harcamanin birini Çinli turistler yapiyor

Birlesmis Milletler Dünya Turizm Örgütü'nün (UNWTO) Turizm Barometresi 'ne göre, uluslararasi alanda gerçeklestirilen toplam turizm harcamalarinin yüzde 20'sini Çinli turistlere ait. Hatta, Çin anakarasina bagli Hong Kong'un da harcamalariyla bu pay yüzde 22.8'e ulasiyor.
Sadece Çinli turistlerin geçen yilki harcamalari, bir önceki yildan 11 milyar dolarlik artisla 261 milyar dolari asti. Hong Kong'un harcamalariyla birlikte Çinlilerin geçen yil uluslar arasi turizm pazarindaki harcamalari ise 285 milyar dolarin üstüne çikiyor.

Turizm Yazarlari ve Gazetecileri Dernegi'nin (TUYED) UNWTO Turizm Barometresinden derledigi bilgiler, Çin'in dünya turizminin önemli bir kaynak pazari haline geldigini ortaya koyuyor. Çin, 2016 yilinda uluslararasi turizm pazarina 135 milyon vatandasini turist olarak gönderdi. Bu turistlerin gerçeklestirdigi 261 milyar dolarlik harcamalar, Çin'i dünyada en fazla turizm harcamalari yapan ilk 10 ülke listesinde birinci siraya tasidi.

Turizm hareketleri Asya-Pasifik'e kaydi

Çin'in birinci oldugu dünyada en fazla turizm harcamalari yapan ilk 10 ülke listesine baktigimizda 121 milyar dolarlik harcamayla ABD'nin ikinci sirada oldugunu görüyoruz. Listenin ilk besini olusturan diger ülkelerin listedeki yeri ve harcamalari ise söyle belirleniyor: Üçüncü Almanya 81 milyar dolar, dördüncü Ingiltere 63 milyar dolar, besinci Fransa 40 milyar dolar.

UNWTO'nun Turizm Barometresi, dünyada turizm hareketlerinin Asya-Pasifik bölgesine kaydigina isaret ediyor. Nitekim dünyada en fazla turizm harcamasi yapan Çin'in yani sira, ilk 10 ülke listesine baktigimizda, Asya-Pasifik bölgesinden baska ülkelerin de girdigini görüyoruz. Buna göre bu ülkeler ve harcamalari ise söyle belirleniyor: Güney Kore Cumhuriyeti 27 milyar dolar, Avustralya 27 milyar dolar ve Çin anakarasina bagli Hong Kong 24 milyar dolar.

En büyük 50 kaynak pazar konumundaki bazi ülkeler ve 2016 yilindaki artislar ise söyle kaydedildi: Vietnam yüzde 28, Arjantin yüzde 26, Misir yüzde 19, Ispanya yüzde 17, Hindistan yüzde 16, Israil ve Ukrayna yüzde 22, Katar ve Tayland da yüzde 11.
Kaynak: turizmdebusabah
Diğer Haber ve Duyurular