Online Bilet Al Duyurular

Rusya'da tur şirketlerinin mali yükümlülükleri arttı

Birçok büyük tur operatörünün iflas ettiği Rusya'da, şirketlerin turistler karşısındaki mali yükümlülüklerinin arttırılmasını öngören yasa yürürlüğe girdi. Yeni yasa, kuralları ihlal eden tur operatörleri ve yöneticileri için de ciddi cezalar öngörüyor.
Putin'in geçen mart ayında imzaladığı ve 1 Ocak 2017'de yürürlüğe giren yasa, iflas eden tur operatörlerinin müşterilerinin mağdur olmaması için "sigorta" görevi gören ve tüm tur operatörlerinin ödeme yapmakla yükümlü oldukları fonlarının sayısını ikiye yükseltiyor.

Oluşturulan ikinci fonda toplanacak kaynaklar ile, tur operatörlerinin yaşadıkları mali sorunlar nedeniyle yurt dışına tatile gidemeyen turistlere, ödedikleri paraların geri verilmesinin sağlanması öngörülüyor.

Daha önce ise, tur paketleri "yanan" turistlere paraları, tur operatörlerinin sigorta şirketleri tarafından ödenebiliyordu. Neva, Labirant, Yujnıy Krest gibi büyük tur operatörlerinin iflasının ardından ise sigorta şirketleri mağdur turistlerin kayıplarını karşılayamamıştı.

Tur şirketlerinin, tatile yolladıkları kişi sayısına göre, yeni oluşturulacak rezerv fonuna yılda 50 ila 500 bin ruble arasında ödeme yapmaları gerekiyor.

"Kişisel sorumluluk" fonuna ise, satılan tur paketlerinin toplam bedelinin yüzde 1'inin yatırılması öngörülüyor. İlk defa yurt dışına turist yollayacak şirketlerin de 100 bin ruble ödeme yapmaları gerekiyor.

Ayrıca, yeni oluşturulacak Tur Acenteleri Sicil Kayıt Dairesi'nin internet sitesinde turistler, hangi tur operatörlerinin hangi acenteler ile çalıştıklarını kontrol edebilecek.

Rusya'da turizm faaliyetlerini düzenleyen yasalaları ihlal edenler ise bundan böyle sert cezalara çarptırılacak. Örneğin, tur operatörlerinin sicilinde yer almadığı halde tur paketi satan şirketler 5-10 milyon ruble, bu şirketlerin yöneticileri ve baş muhasebecileri 50-100 bin ruble para ve altı ay sektörden men cezasına çarptırılabilecek.
Kaynak: turizmdebusabah
Diğer Haber ve Duyurular